Směřování školy
"Klíčem k životu je pohyb"
„KLÍČEM K ŽIVOTU JE POHYB.“
..aneb…
PROČ NĚCO MĚNIT? PROČ SE VÍCE HÝBAT?
-
Zhoršování fyzické kondice u žáků - potvrzeno řadou výzkumů a testování.
-
Prudce stoupá počet dětí s nadváhou, či dokonce s obezitou.
-
„Děti z nadváhy nevyrostou“ – 85–90 % dětí s nadváhou ji pak má i v dospělosti.
-
V ČR má mezi dospělými aktuálně nadváhu 70% mužů a 50% žen.
-
Zdravou míru závislosti na pohybu lze u dětí fixovat nejlépe v 5. – 8. roce věku a pak v pubertě, kdy do hry více vstupují také osobní sociální kontakty.
-
„Podobně jako u obezity dospělých je u obézních dětí vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, jaterních a dalších onemocnění. Obezita má také vliv na sebevědomí a emoční pohodu.“
-
Pravidelný pohyb zlepšuje školní výsledky díky lepšímu soustředění a kognitivnímu rozvoji.
-
Doporučený rozsah pohybové aktivity je u školních dětí 60 min./den.
-
Získávání pozitivních pocitů zdravým pohybem a přímými osobními vztahy je stále častěji nahrazováno internetem, až hrozí vznik závislosti – netolismu*.
Zdroje:
-
Tělesná zdatnost žáků na základních a středních školách; ČŠI, Praha 2023
-
Obezita u dětí? Řešíme jídlo, ale klíčem pro život je pohyb; doc. M. Matoulek, Podcast Leonardo Plus; 06/2024
-
Obezita se stává velkým problémem české populace; SYRI, 04/2023
-
Aktivní škola; ČŠI 2023
-
Nelátkové závislosti: co to je?; SZÚ, Národní zdravotnický informační portál, 03/2021
* Netolismus - chorobná závislost na internetu ve všech formách, tzn. hraní webových her, chatování, sledování e-mailů, běžné surfování apod.
1) Významné systémové navýšení času věnovaného pohybové aktivitě žáků
V rámci učebního plánu, organizace školy a spolupráce se školní družinou zajistíme, aby každý žák 1. stupně absolvoval minimálně jedno hodina aktivního pohybu. Celkem 3 hodiny bude klasická tělesná výchova. Další dny dny v týdnu se budou děti hýbat se školní družinou.
Více informací připravujeme.
2) Sledování kondice a tělesné zdatnosti
1. – 2. třída nechceme se zaměřovat na výkon, ale na radost z pohybu. Minimální sledování či testování se bude týkat spíše obratnosti a koordinace.
Na konci 3. ročníku poprvé provedeme testování fyzické kondice pomocí Unifit testu 6-60, kterým můžeme porovnat dosažené výsledky s tabulkovými hodnotami pro daný věk a pohlaví a také s plošným testováním České školní inspekce (ČŠI). Výsledky žáci obdrží s klasickým vysvědčením na „Vysvědčení Pohybovém“ (pracovní název ;-). Zde chceme zobrazovat vývoj zdatnosti postupně za roky zpět. Součástí bude také přehled vývoje výšky, váhy, ale hlavně BMI.
Tyto aktivity budou realizovány ve spolupráci se Západočeskou univerzitou (ZČU), přičemž budeme usilovat o její zapojení do programu Podpora a osvěta pro rodiče.
3) Nabídka dalších pohybových aktivit
V rámci dalšího rozvoje pohybových aktivit nabízí škola sama či ve spolupráci se sportovními kluby následující kroužky:
- Florbal
- Mini volejbal
- Basketbal
- Míčové hry
- Stolní tenis
4) Pohyb nejen na TV a kroužcích
Do hodin běžné výuky budeme pravidelně zařazovat pohybové aktivity zaměřené na odstranění únavy a kompenzaci dlouhého sezení, a to minimálně dvakrát během dne. Během velké přestávky chceme dát žákům možnost využívat prostory vhodné k pohybovým aktivitám, jako jsou školní zahrada a tělocvična.
Každodenní pohybové aktivity již nyní doplňují a zpestřují Sportovní dny, jako jsou Velikonoční sportovní den, přespolní či orientační běh.
Máme v plánu „rozhýbat děti i mimo školu. Pravděpodobně využijeme aplikaci ČEZ „Pomáhej pohybem“. Cílem bude přenést pozitivní vnímání pohybu i mimo dobo trávenou mimo školu. I jen krátká pravidelná chůze do školy může být přínosná.
5) Vícedenní sportovní a pohybové akce
- Sportovní škola v přírodě – celý první stupeň.
- Turistický kurz s rozšířenou výukou běžeckého lyžování – 4. a 5. ročník.
- Lyžařský kurz – 8. a 9. ročník.
- Projektové sportovní dny.
6) Zdravotní a kompenzační aktivity
V 1. až 7. ročníku mohou být díky navýšené časové dotaci zařazeny zdravotní a kompenzační aktivity do hodin tělesné výchovy. V 8. a 9. ročníku pak budeme žákům nabízet nepovinný předmět Zdravotní tělesná výchova.
7) Podpora a osvěta pro rodiče
Pro rodiče plánujeme připravit besedy a vzdělávací setkání zaměřená na podporu zdravého životního stylu, správné výživy, denního režimu, prevenci nelátkových závislostí a péči o duševní zdraví. Zde se chystáme oslovit externí odborníky na daná témata.